SISLI NEHIR (Il fiume delle nebbie)
Valerio Varesi

Çagdas Italyan polisiyesine basarili bir örnek ...
Çagdas Italyan edebiyatinin önemli kalemlerinden biri olan, 1959 dogumlu yazar Valerio Varesi’nin ‘Sisli Nehir’ adli siyasi polisiyesi Everest Yayinlari tarafindan yayimlandi.

Ne kadar geçmiste kalmis olursa olsun, fasizmin karanlik gölgesi Italya’nin üstüne düsmeyi sürdürüyor...

Fasizmin döneminden orduda görev yapmis olan Anteo Tonna ile kendisi gibi fasizmi benimseyen kardesi Decimo Tonna’nin yakin zamanlarda gerçeklesen esrarengiz ölümlerini birbirine baglayan bir sir vardir. Bu sorusturma için Komiser Soneri, soguk bir sonbahar günü, alisik oldugu sehri Parma’yi terk ederek baska bir dünyaya, Po’nun “vermeyi ve almayi çok iyi bilen” o uzun nehrin kiyilarina gitmeye mecbur kalir. Nehrin etrafindaki atmosferin çekiciligine her geçen gün daha fazla kapilan komisere, yarim yamalak cümleler, anlamli sessizlikler ve üstü kapali ifadeler dogru yolu gösterecektir.

Yeni neslin en yetenekli ve en duyarli yazarlarindan biri olarak görülen Valerio Varesi, olaylarin akisini kontrol etmeyi iyi bildigi gibi, artik nesli tükenmekte olan bir dünyanin insanlarini ve atmosferini nostalji ögeleriyle resmetmeyi de biliyor.

Sisli Nehir
Valerio Varesi
Everest Yayinlari, 263 sf.
Çeviren: Hande Loddo
Dizi: Dünya Edebiyati
Tür: Polisiye roman